Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall köpa, sälja, exploatera, förmedla och förvalta fast egendom och annan därmed förenliga verksamheter.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 431 888 | 700 189 | 416 519 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 13 599 | -12 194 | 28 859 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -26 749 | -63 800 | 699 |
| Årets resultat (tkr) | -44 268 | -54 856 | -36 219 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 885 599 | 2 145 212 | 2 626 012 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 431 888 | 700 189 | 416 519 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 13 599 | -12 194 | 28 859 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -26 749 | -63 800 | 699 |
| Årets resultat (tkr) | -44 268 | -54 856 | -36 219 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 49 897 | 74 853 | 69 778 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 835 702 | 2 070 359 | 2 556 234 |
| Tillgångar (tkr) | 1 885 599 | 2 145 212 | 2 626 012 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 949 585 | 568 852 | 623 708 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 3 495 | 3 573 | 3 618 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 500 000 | 1 000 000 | 500 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 432 519 | 572 787 | 1 498 686 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 885 599 | 2 145 212 | 2 626 012 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 3.1% | -1.7% | 6.9% |
| Soliditet | 50.4% | 26.5% | 23.8% |
| Kassalikviditet | 81.2% | 63.7% | 24.3% |
Obos Mark AB ingår i en koncern med 151 bolag. Moderbolag är OBOS Sverige AB och koncernmoderbolag är OBOS BBL. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall köpa, sälja, exploatera, förmedla och förvalta fast egendom och annan därmed förenliga verksamheter.